• štvrtok: 06. marca 2025

Ženy, ktoré prispeli k bezpečnosti

Dnes máme ideálnu príležitosť pripomenúť si ženy, ktoré svojou odvahou, inovátorským prístupom a odhodlaním posunuli hranice možného. Predstavíme vám len malú vzorku šikovných, ambicióznych a odhodlaných žien, ktoré sa podpísali pod bezpečnejší svet.

 

1. Molly Williams – Prvá známa dobrovoľná hasička

 

Molly Williamsová bola Afroameričankou a otrokyňou newyorského obchodníka Benjamina Aymara začiatkom 19. storočia. Pracovitý Aymar bol tiež dobrovoľníkom v začínajúcom mestskom hasičskom zbore. Vo väčšine prípadov muži, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do zboru, boli tí, ktorí mohli stratiť najviac, ak by v ich firmách vypukol požiar. 

Svoju otrokyňu Molly vzal so sebou do požiarnej zbrojnice, Oceanus Engine Co. #11, na Dolnom Manhattane. Molly dobrovoľným hasičom varila a udržiavala všetko upratané a čisté – vrátane ťažkej ručnej pumpy na vodu. Molly bola v požiarnej zbrojnici tak často, že sa naučila používať tento stroj, ktorý, keď bol plný vody, muselo ťahať niekoľko silných mužov. Táto pumpa pomáhala s dodávkou vody na miesto požiaru, no v tom čase bola zkonštruovaná len na manuálny pohon.

V roku 1818, uprostred ničivej zimnej fujavice a veľkej chrípkovej epidémie, sa Molly starala nielen o požiarnu zbrojnicu ale aj o všetkých mužov z Oceanus #11, ktorých postihla chrípka. Ako sa ponáhľala sem a tam, zaznel poplašný zvonček. Vypukol požiar a ona bola jediná, ktorá mohla ísť. Neváhala a preukázala neuveriteľnú fyzickú silu a odhodlanie. Ručnú pumpu sama ťahala hlbokým snehom s takou silou a rýchlosťou ako ktorýkoľvek iný muž. Muži z Oceanus #11 ju vyhlásili za neoficiálnu členku svojho tímu a Molly sa stala „Dobrovoľníkom č. 11“.

Jej príbeh je symbolom odvahy a boja proti predsudkom, ktoré sprevádzali ženské zastúpenie v tomto povolaní. Či už to v tom čase vedela alebo nie, bola ženskou priekopníčkou medzi hasičmi a naďalej slúži ako inšpirácia.

2. Anna Connelly – Bezpečný únik v prípade požiaru


Anna Connelly vynašla požiarne schodisko, ktoré bolo patentované v auguste 1877. Spočiatku bol jej vynález plánovaný na únik smerom nahor, pretože väčšina požiarov sa začala v nižších poschodiach budov. Ľudia mali možnosť uniknúť z horiacej budovy do bezpečia tak, že vyšli po schodoch skôr, ako sa k nim mohol dostať oheň.

Jej návrh pozostával zo série kovových platforiem pripevnených k boku budovy a plošiny boli spojené radom rebríkov. Anna dbala na to, aby platformy na jej návrhu boli dostatočne široké, aby umožnili ľuďom pohybovať sa po nich a pridala aj zábradlie, aby sa zabránilo pádom. Kov, ktorý použila, bolo železo, ktoré je ohňovzdorné a odolné voči tlaku.

Jej návrh požiarneho schodiska sa stal populárnym a v dôsledku toho bol inštalovaný v budovách po celej USA. 

 

3. Shanya Gill – Rýchlejšia detekcia požiaru

12 ročnú Shanaya Gill inšpiroval požiar reštaurácie za jej domom v roku 2022 zlepšiť požiarnu bezpečnosť.

Jej cieľom bol vývoj účinného systému detekcie požiaru pomocou cenovo dostupnej termokamery, ktorá je pripojená ku kompaktnému počítaču. Systém naprogramovala tak, aby kamera mohla rozlíšiť ľudí (identifikovaných ako teplé objekty pohybujúce sa vodorovne) od zdrojov tepla (stacionárne horúce objekty).

Keď zariadenie identifikovalo zdroj tepla, napríklad aktívny plynový horák, ale bez prítomnosti človeka počas nepretržitého 10-minútového obdobia, odoslalo varovanie prostredníctvom textovej správy. Pri testovaní bol prototyp úspešný na 97%.

S niektorými vylepšeniami by mohlo byť toto zariadenie presnejšie a cenovo dostupnejšie ako tradičné detektory dymu.

 

4. Patricia Billings – Ohňovzdorný stavebný materiál
 

Patricia Billings študovala umenie a špecializovala sa na sochy zo sadry. Koncom sedemdesiatych rokov jedna z jej sôch spadla a rozbila sa. Vedela, že Michelangelo a ďalší renesanční sochári pridávali cement, aby predĺžili životnosť ich diel. Patrícia sa rozhodla vytvoriť moderný ekvivalent a začala experimentovať vo svojej pivnici.

O osem rokov neskôr uspela a vynašla prísadu, ktorá pôsobí ako katalyzátor. Po pridaní do zmesi sadry a betónu vytvorí nezničiteľnú omietku. Ale bolo toho viac. Jeden z vedcov – priateľov Patricie si uvedomil, že jej nový materiál je tiež neuveriteľne odolný voči teplu. Vrátila sa teda naspäť do laboratória a vytvorila Geobond – látku, ktorá vytvorí zo stavebného materiálu tvrdý, nezničiteľný, netoxický a ohňovzdorný materiál. Po vystavení materiálu teplu 1 093 °C počas 4 hodín, zostal materiál na dotyk vlažný. Je to prvá použiteľná náhrada azbestu na svete.

Patricia získala za svoju prácu dva patenty.

 

5. Stephanie Kwolek – Obleky pre hasičov
 

V chemickej továrni DuPont sa Stephanie Kwolek v roku 1965 podarilo vytvoriť prvé syntetické vlákno s výnimočnou pevnosťou a tuhosťou.

Stephanie sa zaoberala syntetickými aramidovými vláknami a napadlo jej, že roztok, ktorý bol bežne vylievaný ako odpad sa pokúsi spriasť, a mohlo by z toho vo výsledku vyjsť úplne nové vlákno. A podarilo sa. Vznikol Kevlar.

„Kevlar je vysoko odolné para-aramidové vlákno, ktoré sa využíva ako textília. Materiál je extrémne pevný a vyniká najmä svojou skvelou odolnosťou voči teplu a chemikáliám. Vďaka týmto vlastnostiam sa aj Kevlar využíva hlavne pri výrobe pracovných odevov a ochranných pomôcok. Kevlarové vlákno sa pri extrémne vysokých teplotách netaví, ale kontaktom s viac ako 400 °C zuhoľnatí. Keďže sa jedná o textíliu, je oproti ťažkým kovom ultraľahký. „[10]

Vďaka svojím vlastnostiam sa Kevlar osvečil aj pri výrobe zásahových odevov a rukavíc pre hasičov.

 
BONUS: Natália Mičová – Koniec zabudnutým deťom v aute

 

Rastúci počet detí zabudnutých v autách (a žiaľ niekedy aj tragicky zomierajúcich v dôsledku horúčav) priviedol v roku 2017 mladú študentku Natáliu Mičovu k vytvoreniu vlastného modelu varovného systému, ktorý aktívne reaguje na dieťa v aute.

Systém rozlišuje, či vodič vytiahol kľúč zo zapaľovania a či zamkol aj auto.  V troch krokoch sa snaží upozorniť na dieťa v aute a zabezpečiť mu pomôcť.

  1. Keď vodič opustí auto a vo vnútri je dieťa, zapne sa akustický a vizuálny alarm.
  2. Ak toto prvé varovanie nefunguje, systém GPS sa zapne a odošle SMS s presnými súradnicami na tri telefónne čísla.
  3. Ak záchrana stále nepríde a teplota v aute stúpne na 32 °C, zapne sa klimatizácia.
 

Vynález má veľký potenciál na trhu bezpečnosti automobilov. Využíva už vynájdené technológie a preto je relatívne lacný.

Je dôležité si uvedomiť, že tento zoznam je len malou ukážkou žien, ktoré zanechali stopu v oblasti bezpečnosti. Mnohé ďalšie ženy prispeli svojím dielom k tomu, aby sme sa dnes cítili bezpečnejšie. 

Každý z nás môže byť zmenou, ktorú svet potrebuje.

Zdroj:

[1] Renton Regional Fire Authority. 2024. Celebrating Black History Month: Molly Williams. [dostupné on-line: https://rentonrfa.com/2024/02/celebrating-black-history-month-molly-williams/] 

[2] The History Reader. 2015. New York’s First Black Firefighters. [dostupné on-line: https://www.thehistoryreader.com/historical-figures/black-firefighters/]

[3] Zoznam, s.r.o. 2017. Študentka Nikoleta a jej prevratný objav: Odborníci sú nadšení, koniec zabudnutým deťom v aute. [dostupné on-line: https://www.topky.sk/cl/1000680/1635805/Studentka-Nikoleta-a-jej-prevratny-objav–Odbornici-su-nadseni–koniec-zabudnutym-detom-v-aute]

[4] News and Media Holding, a.s. . 2018. Študentka Nikoleta: Viem zachrániť vaše dieťa, ak ho zabudnete v aute!. [dostupné on-line: https://www1.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/studentka-nikoleta-viem-zachranit-vase-dieta-ak-ho-zabudnete-aute]

[5] Wikipedia. 2024. Anna Connelly. [dostupné on-line: https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Connelly]

[6] FOX 28 COLUMBUS. 2023. 12-year-old girl invents fire-detection device that works faster than smoke detectors. [dostupné on-line: https://myfox28columbus.com/news/offbeat/girl-wins-25k-competition-invents-fire-detection-device-12-years-old-shanya-gill-6th-grade-inventor-smoke-detector-faster-thermo-fisher-scientific-junior-innovators-challenge-middle-school-stem-nation-wide-contest-society-for-science]

[7] The Lemelson Center for the Study of Invention and Innovation. Stephanie Kwolek: Kevlar Inventor. [dostupné on-line: https://invention.si.edu/invention-stories/stephanie-kwolek-kevlarr-inventor]

[8] Massachusetts Institute of Technology. Patricia Billings. [dostupné on-line: https://lemelson.mit.edu/resources/patricia-billings]

[9] Wikipedia. 2024. Patricia Billings. [dostupné on-line: https://en.wikipedia.org/wiki/Patricia_Billings]

[10] Rigad. 2021. Čo je to kevlar a ako nás môže ochrániť? [dostupné on-line: https://www.rigad.sk/magazin-co-je-kevlar-ako-nas-ochrani]

[11] The Science History Institute Museum.  Kevlar Inventor. [dostupné on-line: https://www.sciencehistory.org/education/scientific-biographies/stephanie-l-kwolek/]

#hashtags