SafetyHome
  • pondelok: 16. decembra 2024

SafetyHome IV. – garáž

Vitaj vo štvrtom, poslednom, týždni. Posledný týždeň patrí miestnosti garáž, kde si zopakujeme základné zásady požiarnej bezpečnosti. Vysvetlíme si nebezpečné situácie, ktoré môžu nastať aj v súvislosti s nabíjaním elektrických dopravných prostriedkov.

Túto šablónu si vytlačte a vymaľujte. Červené čiary značia strihanie a prerušované zas ohnutie. 

Doplnky v boxe si necháme na koniec.

Budete potrebovať:
1. tlačiareň
2. nožnice
3. lepidlo na papier
4. pravítko
5. farbičky

SafetyHome - garaz
SafetyHome - garaz
SafetyHome - garaz
SafetyHome - garaz
Rôzne požiarne situácie

V garáži sa môžu vyskytnúť rôzne typy požiarov v závislosti od toho, čo tam skladujete a aké činnosti vykonávate. V tej našej si môžete všimnúť poškodené elektrické vedenie, nabíjačku pre elektromobil, nabíjačku pre kolobežku zapojenú do elektriny napriek tomu, že sa kolobežka nenabíja, uskladnené horľaviny a rôzne horľavé materiály ako pneumatiky, papiere a autobatéria uskladnené vedľa seba.

Detektor dymu

Umiestnenie detektora dymu v garáži je špecifické, pretože prostredie v garáži má často vysokú prašnosť, vlhkosť a môže sa v nej nachádzať výfukový dym z vozidiel. Je dôležité zvoliť vhodný typ detektora a správne miesto na jeho inštaláciu.

Ideálne je detektor dymu umiestniť na strop v strede miestnosti. Aby sme predišli falošným poplachom, vyhnite sa inštalácii detektora priamo nad miestom, kde auto vypúšťa výfukové plyny. Zároveň, potrebné je myslieť na to, aby bol umiestnený ďalej od ventilácie, okien a dverí.

 
Hasiaca deka

Ak v garáži často pracujete s náradím, nabíjate batérie alebo manipulujete s horľavými látkami, hasiaca deka by mala byť blízko pracovného stola alebo miesta, kde sa tieto činnosti vykonávajú.

Umiestnite hasiacu deku v garáži tak, aby bola:

  • viditeľná a ľahko dostupná,
  • blízko rizikových miest (horľavé látky, pracovné priestory),
  • chránená pred poškodením (v obale na stene).

Hasiaca guľa

Hasiaca guľa v garáži je výborným riešením na automatické alebo aj ručné uhasenie požiaru, ktorý môže vzniknúť napríklad od výfukových plynov, elektrických zariadení alebo skladovaných horľavín. Správne umiestnenie hasiacej gule je kľúčové, aby bola účinná a dostupná.

Kam umiestniť hasiacu guľu v garáži?

Nad vozidlo: Umiestnite guľu na strop priamo nad parkovacie miesto auta. Ak by došlo k požiaru motora alebo výfukového systému, guľa sa automaticky aktivuje a pomôže oheň uhasit skôr, než sa rozšíri.

Blízko elektroinštalácií alebo nabíjačiek: Ak v garáži nabíjate batérie (autobatérie, elektrovozidlá – kolobežky, e-biky, elektromobily, batérie pre náradie) guľu upevnite na stenu alebo strop v blízkosti týchto zariadení.

Nad skladovanými horľavinami: Ak máte v garáži horľaviny ako sú benzín, oleje, farby alebo čistiace prostriedky, umiestnite guľu nad regál alebo policu, kde sa skladujú.

V blízkosti pracovného stola: Ak v garáži pracujete s náradím – brúskami alebo zváračkami, guľu umiestnite nad pracovný priestor. Pomôže zasiahnuť pri požiaroch spôsobených iskrením alebo zahriatím materiálov.

Pri dverách alebo výjazde: Pre manuálne použitie môžete jednu guľu umiestniť blízko vchodu alebo výjazdu z garáže. V prípade núdze ju rýchlo vyberiete z držiaka a hodíte do ohniska požiaru.


Elektromobilita

Hasiť požiar elektrobatérií je náročné, pretože tieto batérie môžu horieť veľmi intenzívne a generovať vysoké teploty (až + 3 000 °C). Zároveň sú samovznetlivé, t.j. môžu sa opakovane zapáliť aj po uhasení.


Prevencia požiarov elektrobatérií


Správne nabíjanie:
Nepoužívajte neoriginálne nabíjačky a nenechávajte zariadenia nabíjať bez dozoru.

Skladovanie: Uchovávajte batérie na suchom a chladnom mieste mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Kontrola poškodení: Vyhnite sa používaniu mechanicky poškodených alebo nafúknutých batérií.

Špeciálne boxy: Na skladovanie batérií používajte bezpečnostné boxy. Obal boxu je z nehorľavého materiálu čo znižuje riziko rozšírenia požiaru počas nabíjania a skladovania.


Ako hasiť požiar elektrobatérií?

1. Hasiaca deka: Zakrytie batérie zamedzí prístupu kyslíka k batérii. To pomáha zastaviť horenie obalových materiálov. 

2. Hasiaci sprej na hasenie líthiových batérii: Hmla vločiek vermikulitu vytvára film na povrchu horiacej látky. Vrstva hasiacej látky pri vysokej teplote schne a bráni prístupu kyslíka. Zároveň sa batéria chladí odparovaním vody. Týmto procesom sa požiar dostane pod kontrolu a uhasí sa.

3. Voda: Voda je v praxi často najlepšou voľbou, pretože účinne ochladí batériu a spomaľuje tepelný únik. 

4. Hasiaca guľa: Automaticky zasiahne v počiatočnom štádiu požiaru. Je vhodná najmä na obmedzenie šírenia požiaru.

5. Hasiaca deka Foga: Foga hasiacu deku sme vám už predstavili. Jej výhodou oproti klasickej hasiacej deke zo sklenných vláken je, že batériu zároveň aj ochladzuje a udrží explodujúce články batérii pod svojím povrchom.

6. Hasiaci prístroj na líthiové batérie: Hmla vločiek vermikulitu vytvára film na povrchu horiacej látky. Vrstva hasiacej látky pri vysokej teplote schne a bráni prístupu kyslíka. Zároveň sa horľavina chladí odparovaním vody. Týmto procesom sa požiar dostane pod kontrolu a uhasí sa.

7. Hasiace granule pre lítiové batérie: Granulami zasypete batériu. Pri obzvlášť vysokých teplotách sa granulát taví a rozlieva po povrchu. Tavenina vytvára vzduchotesný uzáver, ktorý pri ochladzovaní krustuje a uhasí oheň. Opätovnému vznieteniu je účinne zabránené.

Aj po uhasení požiaru je potrebné batériu ochladzovať a monitorovať, pretože môže dôjsť k opätovnému vzplanutiu. Ideálne je batériu zaplaviť, t.j. „utopiť“ vo väčšom množstve vody na niekoľko hodín/dní.

 

Skvelé, sme na konci! Gratulujeme k štvrtej izbe. Ak si spojíte všetky štyri izby k sebe, vznikne vám bezpečný domček – váš SafetyHome. Veríme, že vás tento projekt bavil, precvičili ste si jemnú motoriku a naučili ste sa trochu viac o požiarnej prevencii.