Detektor dymu
 • piatok: 01. marca 2024

Detektor dymu – bezpečnosť v domácnosti

Dnes sa pozrieme na zariadenie, malú bielu krabičku, ktorú často podceňujeme – na detektor dymu. Čo to vlastne je a prečo by sme ho mali mať doma?

Detektor dymu je zariadenie umiestnené na stropoch alebo stenách domov a bytov. Jeho hlavnou úlohou je včasná detekcia požiaru, ktorá umožňuje rýchle zasiahnutie a evakuáciu.

Najčastejšie príčiny úmrtí pri požiaroch sú spôsobené práve dymom a nadýchaním sa toxických splodín horenia než samotným ohňom.

A práve tomu dokáže zabrániť detektor dymu!

 
Výhody

Prvou a najdôležitejšou výhodou je ochrana života a majetku. Detektor dymu vás upozorní v prípade, že by vznikol požiar, čo vám dáva čas na rýchly zásah, evakuáciu a zavolanie hasičov.

Detektor dymu vám taktiež prinesie pokojný spánok. Požiare v domácnostiach sa vyskytujú často aj v noci, počas vášho najhlbšieho spánku. Vedeli ste, že počas spánku sa čuchový zmysel „vypína“?  A preto dym, či iné pachy (únik plynu) necítite.

Aj počas vašej dovolenky dokáže detektor dymu pomôcť. Naliehavé pípanie o hlasitosti 85 dB započujú isto aj susedia a spozornia.

Spozornieť by ste mali aj vy v prípade, ak máte:

 • kotol,
 • ohrievač vody,
 • systém ústredného kúrenia (kachle, kotol, krb) či
 • plynové spotrebiče.

Nedokonalým spaľovaním vzniká oxid uhoľnatý. Dochádza k tomu z dôvodu:

 • poruchy na plynovom spotrebiči,
 • nesprávne nainštalovaného plynového spotrebiča,
 • nevetraného alebo zle vetraného spotrebiča,
 • upchatého či zaneseného komína,
 • fajčenia v interiéri.

Vdýchnutie dymu počas požiaru môže tiež spôsobiť otravu oxidom uhoľnatým. Pred otravou CO2 nám môže pomôcť multidetektor dymu, ktorý je zároveň aj detektorom oxidu uhoľnatého (CO2).

Okrem toho môžete minimalizovať škody na majetku spôsobené požiarom, keďže vás detektor dymu naň upozorní v jeho začiatku, kedy je ešte šanca zasiahnuť a zamedziť rozšíreniu plameňov pomocou hasiacich prostriedkov.

 
Nevýhody

Pri otázke „Prečo nemáte doma nainštalovaný detektor dymu?“, ľudia odpovedajú najčastejšie, že:

 • nemám k ním dôveru, z dôvodu falošných poplachov,
 • detektor dymu má obmedzenú životnosť,
 • vyžaduje si pravidelnú údržbu,
 • mám obmedzený rozpočet a detektor dymu je investícia navyše,
 • je málo pravdepodobné, že požiar bude u mňa doma.
 
Cena

Cenové rozhranie detektorov dymu sa pohybuje približne od 5 € do 100 €. Záleží na tom, či si vyberiete multifunkčný detektor dymu (zároveň je detektorom na oxid uhoľnatý), či má možnosť pripojiť sa k inteligentnej domácnosti a zasielať vám informácie na váš smartfón, či má zároveň aj svetelný alarm (v prípade problémov so sluchom) a podobne.

V zásade platí, že aj najlacnejší detektor dymu je lepší ako žiaden.

 
Inštalácia

Inštalácia detektoru dymu je pomerne jednoduchá. Väčšina zariadení sa inštaluje pomocou skrutiek alebo lepiacej (prípadne magnetickej) pásky a nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje. Držte sa návodu a odporúčaní výrobcu. Dobrou praxou je neinštalovať detektor dymu bližšie ako 3 metre od kozubu, z dôvodu prevencie vzniku falošných detekcií.

Detektory dymu sa odporúča inštalovať do každej miestnosti v ktorej spíme, v ktorej existuje riziko vzniku požiaru, na povale a v suteréne.

Po inštalácii je potrebné v pravidelných mesačných intervaloch kontrolovať jeho funkčnosť stlačením testovacieho tlačidla a vymieňať v ňom pravidelne batérie.

V konečnom dôsledku, detektor dymu je nenahraditeľným zariadením v našich domácnostiach, ktoré môže zachrániť životy a majetok v prípade vzniku požiaru. Nezabudnite, že prevencia je vždy lepšia ako liečba, a investícia do detektoru dymu môže byť najlepším rozhodnutím, ktoré môžete pre vašu rodinu urobiť.

Bezpečnosť je predsa na prvom mieste!

 

Môže Vás zaujať aj článok o hasiacej deke.