-
pondelok: 02. decembra 2024
SafetyHome II. – spálňa/detská izba
Vitaj v druhom týždni. Detská izba je „kráľovstvom“ naších detí. Hrajú sa tam, učia, relaxujú a spinkajú. Ako ostať v bezpečí aj počas spánku? Vysvetlíme, prečo je potrebný dymový hlášič a prečo mobilný telefón nepatrí pod vankuš.
Túto šablónu si vytlačte a vymaľujte. Červené čiary značia strihanie a prerušované zas ohnutie. Pri strihaní gauča (vyrezanie 2 rovných čiar) budete pravdepodobne musieť pomôcť menším detičkám.
Doplnky v boxe si necháme na koniec.
Budete potrebovať:
1. tlačiareň
2. nožnice
3. lepidlo na papier
4. pravítko
5. farbičky
Detektor dymu
Spánok môže spomaliť našu reakčnú dobu na nebezpečenstvo a preto je dôležité, aby nás detektor dymu včas prebudil v prípade požiaru. Detektory dymu by mali byť ideálne v každej miestnosti, v ktorej sa spí.
Počas spánku sú naše zmysly utlmené a necítime dym. Hlasný zvukový signál z detektoru dymu je navrhnutý tak, aby nás prebudil aj v hlbokej fáze spánku.
Detektor dymu umiestňujeme na strop v strede miestnosti. Dym má tendenciu stúpať, preto toto umiestnenie umožňuje detektoru rýchlo zachytiť prvé známky požiaru. Zároveň, je potrebné myslieť na to, aby bol umiestnený ďalej od ventilácie, okien a dverí.
Mobilný telefón
Najhoršie miesto na odloženie nabíjaného mobilu je posteľ (zvlášť ak ho položíte pod vankúš, aby ste ho náhodou nezhodili). Ak si nechcete ublížiť a poškodiť mobil, rozhodne ho na posteli nenechávajte. Kábel a mobil sa totiž pri nabíjaní zohrievajú, čo môže vyústiť až do spálenia posteľných obliečok.
Nabíjanie cez noc zároveň znamená dlhšiu dobu, počas ktorej je mobilný telefón vystavený zvýšenej teplote, ktorá je spôsobená dôsledkom nabíjania. To negatívne vplýva na batériu z dôvodu chemických reakcií, ktoré prebiehajú v jej vnútri.
✅ Ideálne je nabíjať zariadenia ako telefón či tablet na pevnom a nehorľavom povrchu.
✅ Ak je to možné, nabíjajte počas dňa, keď môžete pravidelne kontrolovať stav telefónu.
✅ Používajte len originálne nabíjačky a certifikované príslušenstvo. Lacné a nekvalitné náhrady môžu ľahko skratovať alebo prehriať sa.
✅ Kontrolujte pravidelne nabíjačku a kábel, či nie sú poškodené a akékoľvek poškodenie znamená, že je čas ich vymeniť.
Čižmy
V piatok 06. decembra si pripomíname sviatok sv. Mikuláša, jedného z najobľúbenejších svätcov. Zvyk ponechať čisté čižmičky v oknách sa traduje práve z legendy, ako biskup Mikuláš nechával darčeky v oknách chudobných ľudí.
Preto si vo štvrtok večer nezabudnite vyčistiť svoje čižmičky a dať ich do okna vo svojej izbe. A aj nášmu Rudovi, vymaľujte a nalepte čižmičky na okno v jeho izbičke.
Sviečka
Z bezpečnostných dôvodov sa v detskej izbe (či spálni) vôbec neodporúča používať sviečky. Plameň sviečky je vlastne otvorený oheň, ktorý býva najčaštejšou príčinou vzniku požiaru. Pri zaspaní zostane sviečka bez dozoru a tým sa toto riziko zvyšuje.
Deti sú zvedavé a aktívne. Stačí jeden nepozorný pohyb alebo hra blízko sviečky a sviečka sa môže ľahko prevrátiť. Aj pri sfúknutí sa môže dieťa nechtiac dotknúť sviečky a popáliť sa.
Zároveň všetci dobre vieme, že deti by nemali mať prístup k zápalkam či zapaľovaču.
Skvelé! Gratulujeme k druhej izbe. Budúci týždeň budeme pokračovať s kuchňou. Tešíme sa, že si s nami buduješ svoj SafetyHome.