Letná výzva s Rudom
  • utorok: 20. júna 2023

Letná výzva s Rudom

Občianske združenie HASAM prináša všetkým deťom letnú výzvu s opičiakom Rudom. Rudo sa už veľmi teší na prázdniny. Naplánoval si rôzne výlety na miesta, ktoré chce navštíviť. A ani zlé počasie ho neprekvapí! Všetko si dopodrobna premyslel. Ak bude pršať bude si čítať, lúštiť krížovky, cvičiť alebo napíše list kamarátovi. Pridajte sa k Rudovi a prežite s ním krásne leto.

Nižšie nájdete krátky popis k jednotlivým úlohám. Rudo sa s vami veľmi rád podelí o svoje zážitky a skúsenosti pri plnení tejto výzvy. Sledujte naše sociálne siete, kde sa Rudo s vami podelí o svoje zážitky pri plnení úloh (psst, nebudú chýbať ani fotografie podarených i menej podarených riešení).

Prajeme vám krásne leto plné zábavy.

Urobte si výlet do mesta. Pri prechádzke mestom musíme však dávať pozor na to, čo sa deje okolo nás. Stojíme na prechode pre chodcov a práve nám blikla zelená farba. Skvelé! Teraz môžeme bezpečne prejsť na druhú stranu, pomyslíme si…. no odniekiaľ počujeme sirénu hasičského auta. Čo teraz? Rýchlo prebehneme cez cestu alebo zostaneme stáť?

Precvičte si s deťmi, čo je potrebné urobiť aj v prípade ak sú svedkom nehody, alebo zbadajú niekoho nehybne ležať. 

Prázdniny sú skvelou príležitosťou na návštevu múzea. My, z občianskeho združenia HASAM, chceme deti inšpirovať k hasičstvu, preto odporúčame navštíviť hasičské múzeum, expozície a výstavy. Navštíviť môžete napr.:

→ Rákociho palác so stálou hasičskou expozíciou v Prešove,

→ Hasičské múzeum v Martine,

→ hasičskú expozíciu v Mestskom múzeu v Senci,

→ hasičskú výstavu (do septembra 2023) v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi alebo

→ súkromné zbierky vo Vašom okolí (napr. v Turzovke zbierku hasičských prilieb a modelov p. Jozefa Malíka).

Cieľom tohto leta je prečítať aspoň 2 knihy. Čítanie kníh je veľmi dôležité, pretože rozvíja detskú predstavivosť, slovnú zásobu, schopnosť rýchlejšie sa učiť a porozumieť čítanému textu. Aj tie najmenšie deti, ktoré ešte nevedia samé čítať potrebujú čas strávený s knihou. Ak rodič číta dieťaťu pravidelne, formuje jeho správanie, schopnosť sústrediť sa na hovorené slovo a dieťa sa naučí lepšie sa vyjadrovať.

Tajničky, hlavolamy, sudoku, krížovky, hádanky… Všetko, čo potrápi šedú mozgovú kôru je skvelým nástrojom na precvičenie si vedomostí a logického myslenia. Prázdniny sú síce o oddychu, ale nenechajme si zlenivieť mozgy. Pokúste sa rozlúštiť hlavolam, ktorý zverejníme 13.07.2023 alebo využite našu osemsmerovku, ktorú sme vytvorili pri príležitosti európskeho dňa čísla tiesňového volania 112.

Prípady utopených detí a mládeže bohužiaľ zaznamenávame takmer každý rok. V lete sa deťom nevyhýbajú ani úpaly a prehriatia.

Vysvetlite deťom, ako sa správame pri vode, na priamom slnku a čo je dôležité si všímať. Prečo nechodíme k vode sami, nepreceňujeme svoje sily a ako podať prvú pomoc pri topení? Prečo je dôležité piť vodu, aj keď nie sme smädní, vyhýbať sa slnku cez obed a aké je dôležité sa schrániť pred UV žiarením?

Užívate si prázdniny? Slnko, výlety, grilovačky, návštevy u starých rodičov? To je super! Ako sme prezradili už v decembri, hasiči slúžia každý jeden deň – aj cez Vianoce aj cez prázdniny. V službe sú k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Akonáhle ich niekto potrebuje sú pripravení do 60 sekúnd opustiť hasičskú stanicu a bežia na pomoc. A týka sa to i dobrovoľných hasičov. Či sú na rodinnej oslave, alebo uprostred spánku, neváhajú všetko nechať tak a bežia pomôcť ľuďom v núdzi. Čo tak potešiť statných chlapov s pohľadnicou z dovolenky či výletu? Hoc i len obyčajný obrázok, dokáže dojať celú zmenu. Ukážme hasičom, že na nich myslíme, aj keď ich nepotrebujeme, že si vážime ich prácu, obetu a ochotu riskovať svoje životy pre iných, zväčša cudzích ľudí.

Prechádzka kúsok za dedinu či celodenná túra na vrchol – pri oboch by sme mali myslieť na lekárničku a čo si do nej zbaliť. Prejdite si s deťmi, čo považujú za dôležité mať v cestovnej lekárničke a pripravte si ju.

Opekačka v lese jednoducho patrí k prázdninám. Nuž, ale aj tá ma svoje pravidlá. V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je manipulovanie s otvorením ohňom v lesoch zakázané. Minulý rok sme kvôli dlhotrvajúcemu suchu zažili aj zákaz vstupu do Košických lesov. Rešpektujme pokyny a chráňme prírodu. Oheň zakladáme len na miestach na to určených a pri odchode vždy, ale vždy sa uistíme, že je oheň uhasený a pahreba chladná.

Tancovanie v letnom daždi je úžasné! Čo ale budete robiť ak vás zastihne silná búrka v lese, v aute alebo na čo myslieť v prípade silnej búrky spojenej so silným vetrom?

Vytvorte si vlastnú krabičku poslednej záchrany. Čo v nej máte?

Počuješ krik. Otvoríš dvere na izbe a na chodbe je plno dymu – čo teraz?

Bojíme sa ohňa ale to, čo zabíja je dym – jedovaté splodiny horenia. V zadymenej miestnosti rýchlo stratíme orientáciu. V tejto úlohe sa budeme hrať na vojakov. Musíme ísť čo najnižšie k zemi a plazením alebo štvornožky prejsť cez byt alebo náš dom.

Aj dospelák môže prežívať stres ak musí zavolať na tiesňovú linku. Preto je veľmi dôležitý tréning. Zahrajte sa a zopakujte si volanie na tiesňovú linku. Aké telefónne číslo majú hasiči? Kedy môžeme volať na tiesňovú linku? Aké informácie od nás potrebuje operátor? Kedy môžeme „položiť“ telefón?

Nájdite najbližší hydrant k vášmu bytu alebo domu. Aké druhy hydrantov rozlišujeme? Kto k ním má prístup? Na čo slúžia?

Počas daždivých dní si skráťte čas šifrovaním. Vytvorenie tajného odkazu alebo jeho dešifrovanie môže byť poriadna zábava. Staršie deti si môžu vyskúšať morzeovku, braillové písmo alebo vymyslieť svoje vlastné písmo. Tie mladšie môžu zas vytvoriť tajný odkaz pomocou citrónovej šťavy alebo mlieka.

Zamyslite sa nad tým, čo by ste urobili, ak by vám začalo horieť tričko. Vyzliekli by ste si ho? To nie je najlepší nápad, popálili by ste si tvár a možno by sa chytili aj vlasy.

Natrénujeme si spolu správny postup:

  1. Zastav – nepanikár.
  2. Ľahni si na zem a zakry tvár rukami.
  3. Kotúľaj sa po zemi (váľaj sudy).

Raduj sa z maličkosti! Prázdniny pri mori? Waaaaau! Prázdniny v tábore alebo u babky na dedine? Super! Výlety s rodičmi po Slovensku alebo flákanie sa s kamošmi? Skvelé! Stanovačka? Paráda! Akokoľvek prežívaš prázdniny, buď vďačný. Rodičia sa snažia dopriať Ti maximum z toho, čo je v ich silách. Váž si to … a vieš čo? Odvďač sa im za to všetko, čo pre Teba robia.

Vravíš si: „A ako? Veď som len dieťa …..“ Záleží od tvojho veku a schopností. Umy riad, povysávaj, prichystaj večeru či raňajky. Bez reptania čítaj súrodencovi knižku, vyvenči psíka, nakresli obrázok … áno aj toto sú to maličkosti, ktoré urobia radosť iným!

#hashtags